Budujemy campervana - planowanie, wybór układu

Kto powiedział, że nie można zaplanować budowy kampera w Excelu? :)

Po obejrzeniu 100 tyś. filmików na YT, vanturów, zdjęć na IG zebraliśmy pomysły i inspiracje do przysłowiowej kupy i metodą eliminacji wybraliśmy jedną z opcji (która w czasie budowy lekko się zmodyfikowała).

Od początku mieliśmy pewne założenia:
  • w garażu musi zmieścić się rower
  • łóżko ma być wzdłuż
  • łóżko ma być rozkładane, żeby nie zajmowało połowy samochodu przez 24 h na dobę
  • chcemy mieć prysznic
  • ze względów bezpieczeństwa chcemy mieć możliwość przechodzenia z części mieszkalnej do szoferki
Mając to na względzie z założenia odrzuciliśmy sporo opcji (wszystkie ze ścianą grodziową i kanapą w kształcie litery U, która zmienia się w łóżko na noc).

To co zostało podlegało rozważaniom...

AJPG

Bardzo popularny układ z odwracanymi fotelami z szoferki, znany między innymi z kanału podróżovanie lub majowanie tyle, że z niską szafką za prysznicem co pozwoli na rozsunięcie łóżka z 150 cm do 200 cm długości. Ta opcja odpadła z powodu poczucia ciasnoty. Wydawało nam się, że prysznic na środku zmniejsza poczucie przestrzeni i ogranicza dzienne korzystanie z kampera tylko do przedniej części. Po wizycie w Ducato pierwsze z wymienionych ekip nasza decyzja się potwierdziła.

BJPG

Druga opcja przewiduje zaokrąglony prysznic i wąską kuchnię. Wizualnie jest to jedna z atrakcyjniejszych propozycji. Często nawiedzała mnie na IG.  Jest też bardzo przestronna, ale:
  • prysznic zajmuje dużo miejsca - przejście z tyłu do szoferki wymagało by akrobacji nad fotelem
  • wszystkie ciężkie elementy są po jednej stronie a nam zależy na w miarę równym rozłożeniu wagi
  • w kuchni jest mało szafek (większość miejsca zajmują sprzęty)
CJPG

Wersję nr 3 możecie kojarzyć z kanału the slowlifers (u nich zlew w kuchenką są zamienione miejscami i mają szafkę na prawo od wejścia). Ta opcja była bliska zwycięstwu. Jej jedynym minusem jest stół wysuwany z pod łóżka, a właściwie konieczność jego wsunięcia by wstać co może być problematyczne, gdy jest zastawiony.

DJPG

Opcja podobna do poprzedniej z tą różnicą, że stół jest częściowo stały, a częściowo rozkładany (na długość kanapy). Daje bardzo dużą przestrzeń roboczą, ale ma ten sam problem co poprzednia.

EJPG

W wersji nr 5 problem stanowiło umiejscowienie lodówki. Na tym etapie nie wiedzieliśmy jaka to będzie lodówka i czy zmieści się pod kuchenką. Obok nie mogła stać ze względu na nadkole. Pod łóżkiem też nie, bo ograniczyło by to przestrzeń w garażu. Układ foteli tak nam się spodobał, że zaczęliśmy się głowić jak rozwiązać nasz lodówkowy problemik...

FJPG

Zwycięzca! Kuchenka jest na prawo od wejścia, pod wentylatorem co wyeliminuje (mam nadzieję) mnogość zapaszków. Zlew jest przy wejściu co pozwoli na mycie naczyń z widoczkiem i użycie kranu jako zewnętrznego prysznica. Jeżeli waga pozwoli to blat będzie można powiększyć poprzez rozkładaną cześć na wspornikach. Lodówka mieści się obok zlewu. Obok lodówki jest też miejsce na szafkę z samymi szufladami (poza najniższą, bo przez nadkole byłaby bardzo płytka). Po drugiej stronie dwa fotele ze stołem po środku - stół można obniżyć co spowoduje, że powstanie tam kanapa. Niska zabudowa w tym miejscu daje wrażanie przestronności. Duży prysznic za kierowcą mieści też toaletę i pozostawia przestrzeń między nim a szafką z kuchenką, która (po wciągnięciu brzucha) pozwala na przemieszczenie się do szoferki. Część blatu roboczego (nad szafką z szufladami) będzie pełniała w nocy funkcję łóżka - pozostała jego część rozsunie się nad fotelem. Nad kuchnią i łóżkiem będą wiszące szafki.

Po rozpoczęciu budowy do tego planu doszły dwie modyfikacje:
  • między szafką ze zlewem a lodówką znalazło się miejsce na wąskie cargo
  • po prawej stronie łóżka będzie schowek bliżej jeszcze nie znanej konstrukcji