Budujemy campervana - przygotowania

Nie wiem co dokładnie nas zainspirowało i w którym momencie decyzja została podjęta, ale stało się – kupiliśmy samochód dostawczy i na jego podstawie budujemy kampera. Sami, własnymi rękoma, bez pomocy fachowców. Nieocenionym źródłem informacji były dla nas kanały na YouTube. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy serie z budowy vanów na kanałach theslowlifers, TeraSfera, Podróżovanie i kilku innych. Zebraliśmy z nich podpowiedzi, wszystkie „za” i „przeciw”, pomysły oraz inspiracje i zaczęliśmy swoją przygodę.

Nasza baza to Volkswagen Crafter z 2016 roku ze stosunkowo niskim przebiegiem. Silnik 2.0. Auto przywieźliśmy z okolic Częstochowy. Jak większość dostawczaków jest biały (i taki zostanie), a jego środek został skrupulatnie wyłożony sklejką.

IMG20220410120453jpg

Pierwsze mycie

Prace zaczęliśmy od usuwania ów sklejki ze ścian i podłogi. Zadanie, które mogłoby się wydawać, powinno zająć maksymalnie jeden dzień, wymagało kilku dni do jego zakończenia. Okazało się, że zabezpieczenie wnętrza zostało zrobione bardzo solidnie, co przełożyło się na 100 tys nitów i całą masę kleju. Nity rozwieraliśmy jeden po drugim, aż naszym oczom ukazała się blacha w idealnym stanie. Sklejkę z podłogi zerwaliśmy przy pomocy siły i godności osobistej. Stawiała wiele oporu, ale gdy już się udało okazało się, że nasz idealny van ma jedną wadę: wgniecenie w podłodze przypominające ślad zostawiony po wielkiej kuli do wyburzania. Na szczęście uszkodzenie było powierzchowne – podwozie pozostało nietknięte przez tajemniczy załadunek, który zostawił po sobie ten ślad.

przedpopng

Przed i po

TIP: jeżeli także walczycie z nitami to pamiętajcie o usunięciu tych wszystkich małych skurczybyków, które powpadały w otchłań ścian samochodu. Nie chcielibyście po zakończeniu całej zabudowy usłyszeć, że jeden cwaniak został tam i teraz wesoło sobie brzęczy w czasie jazdy.

Auto było już przygotowane - przyszedł czas na przygotowanie warsztatu. Udało nam się wynająć całkiem dużą przestrzeń. Trzeba było ją tylko doprowadzić do stanu zdatnego do użytkowania. Następne zmiany w vanie były już nieodwracalne...

cdn.