Półwysep Helski - Jastarnia

Chyba każdy zna piosenkę "Chałupy welcome to" Zbigniewa Wodeckiego, ale zdecydowanie mniej osób zna "Co roku w Jastarni" w wykonaniu Rudiego Schubertha. Po wczorajszym wypadzie do Jastarni doszłam do wniosku, że zdecydowanie za rzadko tam bywam - mimo, że jedzie się tam nieco ponad godzinę to bywam tam właśnie raz w roku i to najczęściej na śledzia.  

Najstarsze ślady zamieszkania przez człowieka na tych terenach pochodzą z I w. p.n.e. W źródłach historycznych Jastarnia pojawia się pierwszy raz w 1378 r. Do XX w. była zamieszkana w głównej mierze przez rybaków. W 1921 roku Jastarnia, obok Helu, wyróżniała się największą ich liczbą - w obu miejscowościach było po 180 osób parających się rybołówstwem.

Spacer (z Tośką oczywiście) zaczęliśmy od ul. Stelmaczyka, gdzie nabyliśmy kawkę na wynos, by spić ją w promieniach słońca na małym aczkolwiek urokliwym molo.

IMG_4330jpg
Molo w Jastarni

Następnie udaliśmy się brzegiem morza do strony zatoki w kierunku Kuźnicy. Dało się tamtędy przejść bez wchodzenia na wydmy co jest zabronione - nie wiem jak o innej porze roku/dnia, bo brzeg wyglądał jakby był często zalewany. Widoki tam są przepiękne , a ludzi prawie wcale.

IMG_4335jpg

IMG_4344jpg

Celem tej wycieczki była "huśtawka nad zatoką" - nie wiem kto ją tam zawiesił, ale jest to zdecydowanie najlepiej umiejscowiona huśtawka na świecie.

IMG_4378jpg
Huśtawka nad zatoką

W tej okolicy znajduje się skupisko dębów szypułkowych - element Rezerwatu Torfowe Kłyle. To piękne i mało uczęszczane miejsce, gdzie schowała się resztka lata.

IMG_4413jpg
Rezerwat Torfowe Kłele

Następnie przeszliśmy na drugą stronę półwyspu do wejścia na plażę nr 41. Nie zdecydowaliśmy się jednak na 1,5 km spaceru (odległość do pierwszego schronu Skansenu Fortyfikacji) w drobniutkim piasku. Skorzystaliśmy z uroków pięknego niebieskiego szlaku. 

IMG_4416jpg
Niebieski szlak

Szlak doprowadził nas do Skansenu Fortyfikacji, na który składają się ciężkie schrony "Sokół", "Sabała", "Saragossa" i "Sęp". Ten ostatni położny jest na plaży, co sprawia, że wygląda nieco surrealistycznie. "Sęp" ma znacznie grubsze ściany zewnętrzne od pozostałych – 125-330 cm. Da się zajrzeć do środka aczkolwiek nie trudno się domyślić co tam znajdziemy...

IMG_4417jpgCiężki Schron Bojowy “Sęp”

Ośrodek Oporu Jastarnia oraz wszystkie jego obiekty powstały wiosną i latem 1939 roku. W momencie wybuchu II wojny światowej schrony nie były jeszcze w pełni gotowe. Brakowało m.in. części uzbrojenia. Prace wykończeniowe trwały jeszcze we wrześniu 1939 roku, podczas Obrony Helu. Schron "Sabała" w okresie od czerwca do końca września jest udostępniony do zwiedzania jako muzeum.

B3DEE220-EE52-4EF0-88A5-E2658E9FE298jpg
Ośrodek Oporu Jastarnia

Wróciliśmy wąską ścieżką wzdłuż torów równoległą do niebieskiego szlaku. Doprowadziła ona nas do Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z 1932 roku i położonej niedaleko  Chaty Rybackiej - sam budynek pochodzi z 1881 roku i został zbudowany z wyrzuconego przez morze drewna, pochodzącego z rozbitych statków. Został odrestaurowany w 1991 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które też podjęło inicjatywę zbierania eksponatów muzealnych. Oficjalne otwarcie Chaty Rybackiej odbyło się 2 maja 1992 roku. Zwiedzać ją można w okresie letnim (poza poniedziałkami).

IMG_4431jpg
Chata Rybacka w Jastarni 

Na tym zakończyliśmy spacer. Tosia w domu padła i wstała tylko na wieczorny, szybki spacer.

Termin wycieczki: październik
Czas trwania: 1 dzień
Budżet: malutki