Podlasie na rowerze - Żubry i Zubry
Dzień trzeci zakończyliśmy w Agroturystyce Zubrowa Ostoja u Pana Jana Zubryckiego. Udało się to tylko dlatego, że ktoś odwołał swój przyjazd. Zachwyciliśmy się tym miejscem i na pewno tam wrócimy.
Obiadek w pięknych okolicznościach przyrody
Pluski w NarwiZachód słońca nad Narwią
Po śniadaniu pokręciliśmy się trochę po Narewce, uroczej miejscowości założonej w 1639 roku, przejechaliśmy przez
Białowieski Park Narodowy robiąc kółko i lądując ponownie w Narewce, żeby dalsze kroki (obroty kół tak właściwie) skierować do Białowieży.
Murale w Narewce
Białowieski Park Krajobrazowy
Kładka w parku
Po zameldowaniu się na campingu Pod Bocianem w Białowieży, poszliśmy na spacer po Parku Pałacowym, który ma około 49 ha powierzchni. Do założenia parku przystąpiono w 1895 roku po ukończeniu Pałacu wybudowanego na życzenie cara Aleksandra III. Park pałacowy urządzony został w stylu ogrodu angielskiego, co oznacza, że unikano wyraźnego wyznaczania granic, dominowały swobodne założenia kompozycyjne i nie stosowano form geometrycznych, lecz wyłącznie naturalne, a rośliny umieszczano w grupach, tzw. klombach (np. jedno wysokie drzewo w otoczeniu kilku niższych). Na terenie parku znajduje się Dworek Gubernatora Grodzieńskiego zbudowany w
pięknym rosyjsko – szwajcarskim stylu architektonicznym.
Dworek Gubernatora Grodzieńskiego
Dzień zakończyliśmy na kolacji i piwku w zajeździe nad Narwią.
Rano wybraliśmy się na śniadanie do znanej restauracji Carskiej, która mieści się w budynku dworca nieczynnej stacji Białowieża Towarowa z 1903 roku. Linia kolejowa została oddana do użytku wcześniej, bo w 1897 roku. Pierwszy pociąg wiozący cara i jego najdostojniejszych gości przybył do Białowieży 9 września. Białowieska kolej funkcjonowała przez blisko 100 lat. W 1986 r. budynek dworca kolejowego Białowieża Towarowa wpisany został do rejestru zabytków. Niedługo później, mimo protestów mieszkańców, ruch na linii kolejowej został zawieszony ze względu na jej nierentowność. Od tej pory budynek, będący własnością PKP, ulegał postępującemu zniszczeniu. Po jednej nieudanej próbie rewitalizacji obiektu zaczęło się przekazywanie Towarowej: PKP przekazało go Zarządowi Gminy Białowieża w zamian za umorzenie zaległych podatków gruntowych, a następnie, we wrześniu 2002 roku, w zamian za zwolnienie z długu powstałego przy budowie szkolnej sali gimnastycznej, Gmina Białowieża przekazała Białowieżę Towarową na własność Spółce Akcyjnej Budimex Unibud z Warszawy. W sierpniu 2003 r. Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał właścicielowi nakaz na wykonanie prac remontowo-zabezpieczających budynku dworca i wieży ciśnień. Spółka podjęła wówczas kroki w celu pozbycia się kłopotliwych obiektów. Trzy miesiące później zabytkowe budynki i budowle przekazane zostały nowym właścicielom - od tego czasu Towarowa jest w prywatnych rękach i dobrze na tym wychodzi. Obecni właściciele zostali w 2004 r. laureatami konkursu Zabytek Zadbany. Obecnie, jak wspominałam, dworzec Białowieża Towarowa mieści Restaurację Carską, a w zabytkowej wieży ciśnień powstały Apartamenty Carskie.
W Białowieży
postanowiliśmy zatrzymać się na jeszcze jedną noc, a ten dzień spędzić "lajtowo". Udaliśmy się do Rezerwatu Pokazowego Żubra, bo przecież trzeba :)
Żubr
Udaliśmy się też na Szlak Dębów Królewskich. Jest to ścieżka edukacyjna długości ok. 500 m, która wiedzie wśród kilkudziesięciu pięknych, wiekowych dębów.
Poszczególne drzewa otrzymały imiona władców, którzy niegdyś spotykali się w Puszczy Białowieskiej na polowaniach.
Szlak Dębów Królewskich
Na tym powinien skończyć się "lajtowy" dzień, ale tu muszę wspomnieć, że zostałam oszukana z premedytacją, bo to był chyba najbardziej obfitujący w kilometry - pojechaliśmy do Hajnówki i z powrotem. W Hajnówce nie znaleźliśmy nic wartego uwagi poza Parkiem Miniatur Zabytków Podlasia, gdzie m.in. był
Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w wersji mini i oryginalnym kolorze.
Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w wersji mini
Po powrocie poszliśmy na spacer na wieżę widokową, na stację Białowieża Pałac (moim zdaniem dużo ładniejsza niż Towarowa) a później już tylko kolacja i piwko w zajeździe nad Narwią.... :)Widok z wieży widokowej
Stacja Białowieża Pałac
CDN...
Termin wycieczki: lipiec-sierpień
Czas trwania: 9 dni
Budżet: mały-średni
Czas trwania: 9 dni
Budżet: mały-średni