Podlasie na rowerze - Żubry i Zubry

Dzień trzeci zakończyliśmy w Agroturystyce Zubrowa Ostoja u Pana Jana Zubryckiego. Udało się to tylko dlatego, że ktoś odwołał swój przyjazd. Zachwyciliśmy się tym miejscem i na pewno tam wrócimy.

IMG_2344jpg
Obiadek w pięknych okolicznościach przyrody
IMG_2354jpg
Pluski w Narwi
IMG_2363jpg
Zachód słońca nad Narwią

Po śniadaniu pokręciliśmy się trochę po Narewce, uroczej miejscowości założonej w 1639 roku,   przejechaliśmy przez Białowieski Park Narodowy robiąc kółko i lądując ponownie w Narewce, żeby dalsze kroki (obroty kół tak właściwie) skierować do Białowieży.

8FF329D6-9D6E-49C7-829C-D77B78DC2E3Fjpg
Murale w Narewce
IMG_2375jpg
Białowieski Park Krajobrazowy
IMG_2376 1jpg
Kładka w parku

Po zameldowaniu się na campingu Pod Bocianem w Białowieży, poszliśmy na spacer po Parku Pałacowym, który ma około 49 ha powierzchni. Do założenia parku przystąpiono w 1895 roku po ukończeniu Pałacu wybudowanego na życzenie cara Aleksandra III. Park pałacowy urządzony został w stylu ogrodu angielskiego, co oznacza, że unikano wyraźnego wyznaczania granic, dominowały swobodne założenia kompozycyjne i nie stosowano form geometrycznych, lecz wyłącznie naturalne, a rośliny umieszczano w grupach, tzw. klombach (np. jedno wysokie drzewo w otoczeniu kilku niższych). Na terenie parku znajduje się Dworek Gubernatora Grodzieńskiego zbudowany w  pięknym rosyjsko – szwajcarskim stylu architektonicznym.

IMG_2409jpg
Dworek Gubernatora Grodzieńskiego

Dzień zakończyliśmy na kolacji i piwku w zajeździe nad Narwią.
IMG_2414jpg

Rano wybraliśmy się na śniadanie do znanej restauracji Carskiej, która mieści się w budynku dworca nieczynnej stacji Białowieża Towarowa z 1903 roku. Linia kolejowa została oddana do użytku wcześniej, bo w 1897 roku. Pierwszy pociąg wiozący cara i jego  najdostojniejszych gości przybył do Białowieży 9 września. Białowieska kolej funkcjonowała przez blisko 100 lat. W 1986 r. budynek dworca kolejowego Białowieża Towarowa wpisany został do rejestru zabytków. Niedługo później, mimo protestów mieszkańców, ruch na linii kolejowej został zawieszony ze względu na jej nierentowność. Od tej pory budynek, będący własnością PKP, ulegał postępującemu zniszczeniu. Po jednej nieudanej próbie rewitalizacji obiektu zaczęło się przekazywanie Towarowej: PKP przekazało go Zarządowi Gminy Białowieża w zamian za umorzenie zaległych podatków gruntowych, a następnie, we wrześniu 2002 roku, w zamian za zwolnienie z długu powstałego przy budowie szkolnej sali gimnastycznej, Gmina Białowieża przekazała Białowieżę Towarową na własność Spółce Akcyjnej Budimex Unibud z Warszawy. W sierpniu 2003 r. Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał właścicielowi nakaz na wykonanie prac remontowo-zabezpieczających budynku dworca i wieży ciśnień. Spółka podjęła wówczas kroki w celu pozbycia się kłopotliwych obiektów. Trzy miesiące później zabytkowe budynki i budowle przekazane zostały nowym właścicielom - od tego czasu Towarowa jest w prywatnych rękach i  dobrze na tym wychodzi. Obecni właściciele zostali w 2004 r. laureatami konkursu Zabytek Zadbany. Obecnie, jak wspominałam, dworzec Białowieża Towarowa mieści Restaurację Carską, a w zabytkowej wieży ciśnień powstały Apartamenty Carskie.

IMG_2420jpg
Ciuchcia

W Białowieży postanowiliśmy zatrzymać się na jeszcze jedną noc, a ten dzień spędzić "lajtowo". Udaliśmy się do Rezerwatu Pokazowego Żubra, bo przecież trzeba :)

IMG_2430jpg
Żubr

Udaliśmy się też na Szlak Dębów Królewskich. Jest to ścieżka edukacyjna długości ok. 500 m, która wiedzie wśród kilkudziesięciu pięknych, wiekowych dębów. Poszczególne drzewa otrzymały imiona władców, którzy niegdyś spotykali się w Puszczy Białowieskiej na polowaniach.

IMG_2438jpg
Szlak Dębów Królewskich

Na tym powinien skończyć się "lajtowy" dzień, ale tu muszę wspomnieć, że zostałam oszukana z premedytacją, bo to był chyba najbardziej obfitujący w kilometry - pojechaliśmy do Hajnówki i z powrotem. W Hajnówce nie znaleźliśmy nic wartego uwagi poza Parkiem Miniatur Zabytków Podlasia, gdzie m.in. był Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w wersji mini i oryginalnym kolorze.

IMG_2447jpg
Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w wersji mini

Po powrocie poszliśmy na spacer na wieżę widokową, na stację Białowieża Pałac (moim zdaniem dużo ładniejsza niż Towarowa) a później już tylko kolacja i piwko w zajeździe nad Narwią.... :)

IMG_2453jpg
Widok z wieży widokowej
IMG_2456jpg
Stacja Białowieża Pałac

CDN...

Termin wycieczki: lipiec-sierpień
Czas trwania: 9 dni
Budżet: mały-średni